İlhan KARAÇAY
İlhan KARAÇAY

Türk toplumunun profili değişiyor mu?

30 Haziran 2016 Perşembe

İbrahim Karaman:
"Bilindiği gibi Türk toplumu 50 yılı aşkındır Hollanda'da. Birinci ve ikinci jenerasyondaki insanlarımız, Hollanda'da olmaktan ve yaşamaktan dolayı müteşekkirlerdi. Her türlü çalışma fırsatını değerlendirdiler. Bununla beraber mütevazı ve kanaatkar olarak hayatlarını idame ettirdiler.

Şimdiki nesille mütevazılıktan uzak,  her ortamda hakkını aramasını bilen, aklına gelen düşünceleri kolaylıkla ifade edebilen ve açıklayabilen, eşitlik arayan, zaman zaman da toplumun değerlerini zorlayan bir topluma doğru evriliyoruz. Böylelikle Türk toplumunun yeni nesillerle beraber entegrasyon sorununun ağırlıklı olarak ortadan kalktığını görüyoruz.

Profil değişirken bazı alanlarda pozitif bir değişkenliğin olduğunu görüyoruz, ancak tabii bu değişikliklerde olumsuz algılanabilecek durumlar da söz konusu oluyor. Hollanda'da hem medya, hem siyasiler, nesiller arasındaki bu farkı görmemek için uğraş veriyor ve bizlere hala bu gurbetçi (gastarbeider) modunda davranıyor."

İbrahim Karaman'ın, 'Birinci ve ikinci jenerasyondaki insanlarımız, Hollanda'da olmaktan ve yaşamaktan dolayı müteşekkirlerdi.' diye başlamış olduğu açıklamada bir yanlışlık olmalı.

Zira, bu durumda müteşekkir olan Türkler değil, Hollandalılar olmalıdır. Türkler gençlik yıllarının tüm enerjisini Hollanda için harcamış ve Hollanda ekonomisi ile endüstrisinin yükselişinde rol oynamıştır.

Karaman'ın 'Her türlü çalışma fırsatını değerlendirdiler. Bununla beraber mütevazı ve kanaatkar olarak hayatlarını idame ettirdiler.' ifadesi ise tam tamına yerinde bir saptamadır.

Peki, Karaman'ın 'Şimdiki nesille mütevazılıktan uzak,  her ortamda hakkını aramasını bilen, aklına gelen düşünceleri kolaylıkla ifade edebilen ve açıklayabilen, eşitlik arayan, zaman zaman da toplumun değerlerini zorlayan bir topluma doğru evriliyoruz. Böylelikle Türk toplumunun yeni nesillerle beraber entegrasyon sorununun ağırlıklı olarak ortadan kalktığını görüyoruz.' şeklindeki ifadesi doğrumu? Evet, bu ifade de tamamı tamamına doğrudur.

Karaman'ın, 'Profil değişirken bazı alanlarda pozitif bir değişkenliğin olduğunu görüyoruz, ancak tabii bu değişikliklerde olumsuz algılanabilecek durumlar da söz konusu oluyor.' şeklindeki görüşü ise, doğru bir görüş olmasına rağmen, üzerinde uzun uzun tartışılacak bir görüştür. Türk gençlerinin pozitif değişkenliğinin yanında, olumsuz algılanabilecek durumlar, padagojik bir gözle bakıldığı zaman, memnuniyet verici gelişmelerdir. Gelişmekte olan Türk çocuklarının, ergenlik çağına geldikleri zaman verdikleri kararlar da memnuniyet vericidir. Zira çocuklarımız, iyi eğitim alarak ve iyi girişimlerde bulunarak toplumun ön saflarında yer almaya çalışıyorlar. Birkaç çürük elmanın olumsuz gelişmesini kaale almamak gerekir.

Karaman'ın, 'Hollanda'da hem medya, hem siyasiler, nesiller arasındaki bu farkı görmemek için uğraş veriyor ve bizlere hala bu gurbetçi (gastarbeider) modunda davranıyor.' şeklindeki ifadesi de uzun uzun tartışılacak niteliktedir.

Karaman'ın söz ettiği medya ve siyasiler, mutlaka Hollanda medyası ve Hollandalı siyasilerdir. Hollanda medyası ve Hollandalı siyasilerin, bize, yani gastarbeiderlere yıllardır yaptıkları çirkinlikleri bilmeyenimiz yok. Naçizane şahsım bu konuda sayısız yorumlar yazmışımdır. Reyting ve oy uğruna çirkinleşen Hollanda medyası ve Hollandalı siyasetçilerin aleyhimize yaptıkları çalışmaları kimse inkar edemez. Naçizane şahsım, 'Hollanda'da bir tane bile demokrat yok' diyecek kadar fanatikleşmiştim.

Özellikle De Telegraaf gazetesinin Türkiye ve Türkler aleyhindeki yayınlarını eleştiren haber ve yorumlarıma attığım başlıkları, Google'de ararsanız bulabilirsiniz. Tüm bunlar bugünün mahsulü değildir. Hollanda medyası ve Hollandalı siyasetçiler, bu kötülük tohumlarını yıllarca önce ekmişlerdi. Ama ne olursa olsun, Hollanda'daki Türk toplumu, kendilerine yapılan bu çirkinliklerin üstesinde gelmeye devam edecek ve toplum içinde hak ettiği yeri alacaktır.

Çocuklarımız iyi yetişmeye devam edecek ve girişimcilikleri ile de zirveye çıkacaklardır. Gelecekte, geçmiş sadece tarih sayfalarında anılacak. Yeni nesil Türkler, asıllarını unutmadan, Hollanda'ya uyum sağlamış bir şekilde başarılarını sürdüreceklerdir. O zaman kendilerini kıskanan bir Hollanda toplumu da olmayacaktır. Zira insanlar, dünyanın dört bir yanında etnik kökenlerinden söz etmeyerek kaynaşık bir şekilde yaşamayı adet haline getireceklerdir. Bu bir temenniden ziyade, gerçeğin ta kendisi olacaktır.

Kalın sağlıcakla...

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük