Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türkiye 20. yüzyılı neden ıskaladı?

info@haberdukkani.com 12 Ekim 2016 Çarsamba

Türkiye Atatürk'ün sözünü dinlemeyip istikbali uzayda aramak yerine, devlet arpalıklarında aradığı için 20. yüzyılı ıskaladı.

Türkiye 19. yüzyılı da ıskalamıştı. Hacı (!) Wilhem, Enver Paşa'ya "kardeşim" diye, gazı verince Osmanlı Batı'ya sözde baş kaldırmış ve 1,5 milyon insan ölmüştü hiç yolunda.. Alman Genelkurmayı'nın planladığı Ermeni ayaklanmalarının günahı da Osmanlı'nın boynunda asılı kaldı. Bu gerçeği aklıbaşında Ermeniler bilir de bizim vatandaşın haberi yoktur ne olup bittiğinden..

Çanakkale Savaşı da Alman Genelkurmayının marifetiydi ve 250 bin can kaybedildi Çanakkale de.. Beş milyon kilometrekarelik federasyon imparatorluğundan 800 bin kilometrekareye küçülüverdi topraklarımız.

Bütün bu tarihi yaşanmışlıklardan gereken dersi almamış olan toplum 20. yüzyılda "yanaşma" olabilmek için çalmadık kapı bırakmadı.

Türkiye'nin 21. yüzyılı da ıskalaması için elllerinden geleni ardına koymayan Dünya'nın efendileri, abandıkça abanıyor ama Türkiye 21. yüzyılı ıskalamamak için büyük çaba gösteriyor..

Türkiye, "beton"laşmaktan vazgeçip yüksek teknolojiden yararlanarak evrensel ölçekte üretime yönelmeyi akıl edebilirse eğer, 21.yüzyılı ıskalamaktan, en önemlisi çağın gerisinde kalmaktan kurtulabilecek.

Şu an saat: 23.33'ü gösteriyor ve Marmara Adası'nın Asmalı köyüne yağmur yağıyor. Kimbilir daha nerelere yağıyordur yağmur. 21. yüzyılı yakalayan Türkiye'nin betonlaşan modern kentlerinde her yağmur yağışında "sel" felaketleri yaşanmıyorsa eğer, biliniz ki Türkiye ilerleme kaydetmiş, modern ve gelişen bir ülke olmuş demektir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük