Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türkiye'nin en önemli sorunu

info@haberdukkani.com 02 Mart 2010 Salı

Dünyanın her köşesinde halk için en önemli sorun, iş ve aş derdidir.

Türkiye'de de halkın en önemli sorunudur. İş ve aş..

Tarihin her döneminde halkların ekmek peşinde koştuğunu anlatır durur insanlık tarihi..

Türkiye'de "ekmek kavgası" herşeyin üzerinde, zirvede duran ve bir türlü aşağıya indirilemeyen yaşam gerçeği; "Hamili-kart" diye bir torpil geleneği icad etmiştir.

Uzunca bir zamandır gündemde başköşeye oturtulan ve adına "Asrın Davası=Ergenekon" denilen gündem maddesi hiç hız kesmeden akıp giderken, yeni bir gündem maddesine daha kavuşuldu: Balyoz!

Yakın tarihte benzer gündem maddeleri arasında ilk sırada akla geliveren "Susurluk Skandalı" da uzunca bir zaman gündemim baş maddesi olmuştu.

Ama halkın en önemli sorunu, daima piramidin en tepesindeki yerini koruyan, iş ve aş sorunu yani ekmek kavgası olmuştu o dönemlerde de.. Bu gerçeklik bugün de kendisini koruyor.

Gündemin baş maddesi, karın doyurmadığından, halk için en önemli gündem maddesi hiç değişmiyor: Ekmek!

İş ve Aş!

Türkiye'nin gelip geçen hükümetleri, herkese anahtar dağıtacağını ilan etmekte sakınca görmedi. Herkese iş ve aş vaadinde bulunarak iktidar saltanatına kavuşan hükümetler; halkın ekmek derdine bir türlü çare bulamadı.

Eskiden olduğu gibi bugün de her yaştan insan işsizliğin ağır yaşam koşulları altında yaşam savaşı veriyor. Sabah evinden iş bulabilme umuduyla çıkan yüz binler arasında yüksek öğrenim mezuları iş arıyor.. Ara ütücüler, overlokçular iş arıyor.. Ameleler, tornacılar, ziraatçiler, şoförler, ahçılar, garsonlar iş arıyor.. Her yaş grubundan ve her meslekten yüz binlerce insan arasında hayata yeni atılanlar olduğu gibi, emekli maaşıyla geçinmesi mümkün olmadığı için iş aramak zorunda kalan nice insanlar; sabahtan akşamın alaca karanlığına ayaklarına kara sular inene kadar iş arıyorlar. Evlerine işsiz, aşsız, biraz da ezik ve mahçup olarak geri dönüyorlar.

Kuru ya da ıslak imzalar, tutuklanan generaller, mega starın uyuşturucu kullanmaktan gözaltına alınması kadar taraftar toplamıyor adliye kapılarının önünde..

Bugün Türkiye gündemini yazmak istedim.

Ortaya bu satırlar çıktı.

Beğenip beğenmemek, anlayıp anlamak ekmek derdi içinde kıvranan okurlara kalmış.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük