Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türkiye'nin eş zamanlı iki zengini

info@haberdukkani.com 09 Nisan 2010 Cuma

Vergi rekortmenleri listesinin ikinci sırasına yeralan Musevi asıllı işadamı Salvo Taragano'nun adı, kamuoyunca ilk kez kendisine "uzaktan kumandalı Kalaşnikof"lu saldırı haberlerinin medyada yer almasıyla duyulmuştu.

Kamuoyunun pek yakından tanımadığı Salvo Taragano'nun akaryakıt, kauçuk gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerde ortaklığı bulunduğu biliniyor.

Bay Taragano'nun sahibi olduğu ve saldırıya uğrayan "Kurtuluş Factoring"in tasfiye halinde olduğu belirtiliyor!

Bay Taragano, dün açıklanan vergi rekortmenleri listesinde 15 milyon 614 bin TL'lik vergi ile gelir vergisinde ikinci sırada yer aldı. Listede ilk kez bu kadar yüksek sırada yer alan Taragano'nun öyküsü oldukça ilginç...

Bay Salvo Taragano'nun adı, medyada ilk kez 2005 yılında yer aldı. Ancak adının yer alışı ticari başarılarıyla ilgli değildi.

Taragano'nun adı, Küçükçekmece'de bulunan "Kurtuluş Factoring" binasına yapılması planlanan bir saldırıyla ilgili haberde yer alıyordu. Medyada yer alan haberlere göre, 15 kişiden oluşan bir çete tehditle Taragano'dan haraç olarak "3 milyon TL" almaya çalışmıştı.

O tarihlerde basına yansıyan haberlere göre; Bay Taragano, çete lideri Mesut Yazkan'ın 3 milyon TL. haraç isteğini geri çevirmişti. Tehditlerden sonuç alamayan çete, Taragano'yu Sarıyer'de kaçırmaya çalışmış, ancak başarılı olamamıştı. Bunun üzerine 28 Şubat 2005'de çetenin dört üyesi, Kurtuluş Factoring şirketine ateş açarak olay yerinden kaçmayı başarmışlardı. Çete, kendilerince bu yolla Taragano'ya gözdağı vermişti.

Aldığı tehditler ve uğradığı saldırıların ardından Taragano, Türkiye'yi terk ederek Kıbrıs'a gitmiş ve avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunun üzerine şirketin önüne gelen çetenin 3 üyesi, "uzaktan kumandalı Kalaşnikof"la şirketi taramışlardı! Silahın çalışmasını 50 metre mesafedeki cipinin içinden uzaktan kumanda ile sağlayan çetenin, "Çakal" filmindeki bir saldırıdan esinlendiği ileri sürülmüştü..

Bu son saldırının ardından emniyet ekipleri çetenin adresini belirlemiş ve küçük bir operasyonla 11 kişiyi gözaltına almıştı. Saldırıyı gerçekleştiren Mesut Yazkan da sahte kimlikle enselenivermişti. Böylece çete üyeleri cezaevine tıkılırken Bay Taragano, huzurla işinin başına dönmüştü..

Bu olayların ardından çok uzun bir zaman değil; sadece 4 yıl sonra, Bay Taragano'nun adı bu kez vergi rekortmenleri listesinde hem de ikinci sırada yer alıyordu!

Bay Salvo Taragano'nun factoring şirketinin web sitesine bakıldığında şirket ile ilgili doyurucu ve aydınlatıcı bilgi bulmak zor.

Kendi sitesinde "Bilanço görmeye gerek kalmadan sınırsız kaynak sağladığı" ifade edilen factoring şirketinin tasfiye halinde oluşu da ilgi çekici..

Bay Salvo Taragano'nun İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı diğer işleri şöyle:

1). Taiyi Ampul Kauçuk Tekstil, Demir ve Çelik Sanayii Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu üyesi

2). Burpet Akaryakıt Nakliyat ve İnşaat Gıda LTD. ŞTİ.'de ortak.

3). Asko Akaryakıt Petrol Ürünleri'nde ortak 

4). Nakliyat, İnşaat Turizm AŞ'nin ortağı

Türk ekonomi dünyasında birdenbire "enteresan/estantane" bir fotoğraf ortaya çıktı son günlerde.. Bu enteresan ve estantane fotoğrafta iki "gölge obje" var: Birisi Türkiye'ye nakten ve defaten 7.1 milyar TL getiren esrarengiz zengin, diğeri ise; adı sanı pek duyulmamış vergi rekortmeni ikincisi Bay Taragano!.. İşte Türkiye'nin eş zamanlı iki zengini!..

Bu ne acayip bilmece ne gündüz biter ne de gece...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük