Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türkiye olgunlaşacak

info@haberdukkani.com 12 Kasım 2011 Cumartesi

Gençler zaman akıp giderken olgunlaşırlar. Yaşlılar ise zaman akıp giderken çürümemenin çarelerini arar dururlar. Bu durum genç toplumlar ile yaşlı toplumlar için de kaçınılmaz ve mutlak bir döngüdür.

Tarihimizin ilk yazılı belgeleri Orhun Kitabeleri olduğuna göre, İstanbul surlarından 400, tarihçi Heredotos'tan 1300 yıl daha gençtir. Bu gerçekler ışığında bakıldığında, genç bir toplumuz.

Toplumlar bireyler gibidir; doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Biz henüz genç bir toplum olduğumuza göre; çürüme değil, olgunlaşma yolunda ilerliyoruz demektir.

Antik Roma 300 yıl boyunca ilk Hristiyanları arenalarda aslanlara yedirmişti. Kilise kendi egemenliğini kumayı başarınca da Antik Çağ uygarlığını reddetti. Böylece Ortaçağ denilen dönemde içe kapanarak küflendi. Rönesans, Avrupa kültürünün Antik Çağ ile dans ettiği bir dönem olarak belirir tarih sahnesinde..

Bu duruma özenen İttihatçılar, Avrupa kültürünün Antik Çağ ile dansı olan Rönesans'tan esinlenerek, Orta Asya'da köprü atacakları bir Antik Çağ aradılar. Nevar ki; Necip Asım Bey'in Orhun Kitabelerini Türkçeye çevirmesinden öteye yol alınamamıştır.

Küçük Asya'daki saltanatımız yenidir, dilimiz, dinimiz ve Cumhuriyet'imiz de.. Demek ki, insanlık tarihinin takvimine göre henüz genciz ve olgunlaşacağız.

Kızılca kıyamet kopartıp battık batıyoruz, diye çığırtkanlık yapanların seslerine kulaklarınızı tıkayın ve gülüp geçin. Küçük Asya'daki maceramız henüz yeni başlıyor, olgunlaşacağız.

Avrupa'nın edebiyatçıları Rönesansla birlikte dalgalarını geçtiler papazlarla.. Erotizm sanatın aynasında canlanmış ise eğer, papazların basıkıları altında cinselliği hadım edilmiş Avrupa yaşamının Rönesansla birlikte son bulmasındandır.

Bizim edebiyatımızda erotizm serpilemiyorsa henüz, elbet vardır bir nedeni.. Üzülmeyin, kahrolmayın, endişelenmeyin, nasıl olsa genç bir toplumuz; olgunlaşacağız. Geleceğin edebiyatçıları bizlere bugünleri yaşatanlarla çok dalga geçecekler. Türk edebiyatında ortaya öyle komediler çıkacak ki; edebiyatçılarımız bu alanda dünya ölçeğinde büyük ve çok haklı ün kazanacaklar.

Endişeye yervermeyin, Türkiye çürümeye değil; olgunlaşmaya yelken açmış genç bir toplumdur.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük