Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Türküm, doğruyum, çalışkanım..

info@haberdukkani.com 03 Ekim 2013 Perşembe

İngiliz pasaportu taşıyan bir kişi, dünyanın 173 ülkesine vizesiz seyahat edebilme hakkını cebinde gezdiriyor.

Her İngiliz'in sahip olduğu daha pek çok hak var. Örneğin düşüncesini özgürce ve hiç bir korkuya kapılmadan ifade edebilme hakkı gibi.. Türkün 21. yüzyıl'da bile sahip olamadığı bir hak.

İngilizler, her sabah "İngilizim, doğruyum, çalışkanım" demeden, bizim birtürlü sahip olamadığımız pek çok hak elde etmişler, diledikleri anda diledikleri ülkeye hiç bir kısıtlama ve engellemeyle karşılaşmadan seyahat özgürlüğüne sahipler. Türk'ün yerkürede seyahat özgürlüğü de yok. Vizesiz kapıdışarı adım bile atamıyor.

Zengin ülkelerin vatandaşları "vizesiz" seyahat" hakkına sahipler. Yoksul ülkeler arasında yer alan Türkiye her sabah, topyekün sıra sıra dizilip  "Türk'üm doğruyum, çalışkanım" dese de, kimseler aldırmıyor böyle palavradan şişinmelere..

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptığı açıklamaya göre; Türkiye'deki cami sayısı 85 bin..

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 347'si general/amiral, 39 bin 451 subay ve bin 893'ü sözleşmeli er/erbaş olmak üzere 647 bin 583 personel bulunuyormuş.

Türkiye'nin üretim mekanizmalarının sayısı meçhul..! Montaja dayalı, özel sektörün cılız varlığıyla sabah akşam övünüyoruz. Bu çelimsiz ve ilkel varlığın ne kadarı global sermayenin çıkarlarına bağlı olarak ayakta tutuluyor bilinmiyor..!

Cumhuriyet döneminde ne kadar kitabın yasaklanıp yakıldığı, kaç sanat insanının yaşamının mahfedildiği meçhuldür ve tabi siyasi faili meçhul cinayetlerin sayısı da..!

Bu veriler ışığında bakıldığında, Türk pasaportu taşıyanlar sadece kendi konumuna benzer durumda olan 94 ülkeye vizesiz seyahat edebilme şansına sahipler.

Eski dönemlerde pasaport verilmeyen Türk insanı şimdilerde pasaport alabiliyor olsa da hiçbir yere adım atacak mecali yok, çünkü seyahat parayla oluyor. Kredi kartı borcunu, evinin kirasını, elektirik faturasını ödeyemeyen, evini geçindirmekten aciz duruma düşmüş bi'çare vatandaş, nasıl olsun da yurtdışı gezisine çıkabilsin..!

Yaklaşan Kurban Bayramı'nda akraba ve dostlarını "el öpme" ziyaretine gidip gidemeyeceği dahi kuşkulu durumda olan Türk insanı, henüz kendi yurudunda seyahat özgürlüğüne sahip olabilmiş değil.

Türküz, doğruyuz, çalışkanız ama henüz "seyahat özgürlüğü hakkı"na dahi kavuşabilmiş değiliz.

Gelişmiş ülke insanlarıyla Türkiye insanları arasında hiçbir alanda eşitlikten söz etmek mümkün değil. En iyisi biz "Andımız" hakkında tartışmaya devam edelim. Çünkü, kendimize yapabilecek başka bir iş bulacak halimiz yok, övünebileceğimiz başka bir şeye de henüz sahip olabilmiş değiliz.


Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki Misak-ı Milli Meydanı Atatürk Anıtı'nın üzerinde "Ne mutlu Türküm diyene" yazmıyor artık. Benzerleri dağlardan taşlardan da da kaldırıldı. Banka tabelalarında yapılan değişiklikler, Atatürk heykellerinde yer alan değişimlere uzanırken Türkiye, Avrupa Birliği'ne uzanamıyor bir türlü! Türkiye'nin Çin-Türk ortak yapımı füzelere el uzatmış olması üyesi bulunduğu NATO'yu da müttefiki ABD'yi de endişelere sürüklüyor..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük