Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Üreterek kazanmak

info@haberdukkani.com 09 Kasım 2019 Cumartesi

Üreterek kazanmak yerine yöneterek servet edinmeye zamk gibi yapışmak!

Osmanlı'nın denizcilik tarihine damga vurmayı başarabilmiş denizcileri vardı; Akdeniz'i Türk Gölü haline getirebilmeyi başarabilmiş muazzam donanması vardı fakat hiçbir döneminde Deniz Ticaret Filosu olmamıştı. Üstelikte Piri Reis'e rağmen! İşte size kezzap gibi bir Osmanlı gerçeği...

Peki neden bu böyleydi?

Çünkü ekonomi üreterek kazanmak yerine yöneterek kazanmaya koşullanmıştı. Osmanlı böyle yönetildiği içindir ki, Padişahlar, Bedesten tefecilerinin kıskacına düşmekten kurtulamamışlardı.

Siyaseten yöneterek kazanmaya kosullanmış ekonomiler, tefeci bezirganlarının oyuncakları olmaktan kurtulamamışlardır. Bu gerçek Büyük İnsanlık Tarihinin her kilometre taşına kazınmıştır.

Bizim uyanık Tosun, üreterek zenginleşmek yerine yöneterek servet edinme yöntemini benimsediğinden çareyi Çiflik Bank'ı kurmakta bulmuştu. Tosun, vatandaşlardan topladığı paralarla Türkiye'yi terk eden filiz gibi Türk gençlerimizden sadece birisiydi.

Akıl teknolojiyi, cesaret şehitlikleri büyültüp genişletirken; Büyük İnsanlık, uzay boşluğunda ilerlerken, bizim vatandaşa "Vatan Sağolsun" demek düşüyor. Oysa ki, vatanı ebediyete kadar muhafaza edip egemen kılabilmenin en sağlam yolu aklın üretkenliğinden geçiyor.

Teknoloji diyor, kendimizi paralıyoruz; vatandaş teknoloji sahibi olmayı akıllı cep telefonu sahibi olmak zannediyor!

Ekonomi diyor, yırtınıyoruz vatandaş ekonomiyi her bankanın kredi kartına sahip olmak zannediyor!

Üreterek servet sahibi olmanın azmine sarılmak yerine, kurnazca yöneterek servet edinme alışkanlığına zamk gibi yapışmayı meziyet sanıyor, dilenci tarikatlarında "mankurt" olabilmek için eletek öpüyoruz!

Toplumsal yapımız her geçen gün güçlenen ekonomik bir iskelete sahip mi?

Bu sorunun yanıtı da diğer soruların yanıtları gibi, kıvanç duyulacak bir yanıt seslendirmiyor.

Ülke ekonomisi henüz kemikleşmiş bir iskelet oluşturabilmiş değil. İşte bu nedenle toplumsal yapımızın aile albümüne yeni bir fotoğraf daha eklendi: Ailece siyanürle intihar! Önce İstanbul/Fatih'te hemen ardından, Antalya'da..

Siyasi portreler galerisine bakıldığında da üreterek servet edinenleri değil, yöneterek zenginleşmek isteyenlerin fotoğrafları görülür.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük