Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Üretim merkezi mi, cazibe merkezi mi?

info@haberdukkani.com 11 Eylül 2014 Perşembe

Türkiye üretim merkezinin dışında soluklanan ve "cazibe merkezi" olabilme rotasına yelkenleri açan ülke rüyasında ancak, emperyalizmin tekerleği olan kapitalizm, Türkiye'de çöküyor. O çökünce emperyalistler de kovulacaktır. Devrimin "ekonomik" olanı bu olsa gerek!

Açlık kapıya dayanınca halk, çareyi üretimde arayacak. İşte o zaman "cazibe merkezi" olmaktan vazgeçip ve "üretim merkezi" olmayı hedefleyecek.

Nasıl olur da bu acımasız rekabet savaşları arasında Türkiye üretim merkezi haline gelebilir? Çok kolay; önce kendisine yeterli hale gelerek.

İşe tarlaları sürmekle başlamak gerekiyor elbette.. Sonra kümesteki tavuklar ile ahırdaki küçükbaşlar ve büyükbaşları sevmemiz ve onlara gözümüz gibi bakmamız gerektiği kafamıza dank etmeli. Keçileri kaçırmak yerine keçilere sahip çıkmamızın yararlarını keşfetmeliyiz yeniden..

Kendi modamızı, kendi yaşam modelimizi, kendi kültürümüzü yeniden baştacı etmeli, bize ait her ne varsa sahip çıkmalıyız. Barışmalıyız kendimizle, mesela sabahları komşumuzla güleryüzle selamlaşmaya başlamalıyız.


Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük