Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Usame Bin Ladin ve Ahmedinejad

info@haberdukkani.com 05 Mayıs 2011 Perşembe

Başarısız, terörist, silahsız ve ölü...

Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi, yabancı bir ülkenin topraklarında hiç kimseden operasyon izni almadan, silahsız ve savumasız bir teröristi öldürmekle, Dünya insanlığına "Devlet terörü"nün nasıl bir şey olduğunu gösterdi.

ABD Usame Bin Ladin'i yargılamadan öldürmekle, ona "şehit" payesi kazandırmakla kalmadı, cesedini okyanusun derin sularına atmakla da "efsane"leşmesini garanti altına aldı.

ABD, geride kalan El Kaide mensuplarına "intikam" gerekçesi oluşturdu ki; işin en tehlikeli yanı burada gizleniyor. ABD Yönetimi Dünya insanlığını El Kaide örgütünün hedefi haline getirdi.

Usame Bin Ladin, başarısız bir portre idi. Yaşamı mercek altına alındığında el attığı her alanda başarısızlıklar yaşadığı ortaya çıkan, başını büyük dertlere sokmuş, her geçen gün daha da acizleşmiş, korumasız, silahsız ve yapayalnız kalmış bir adama; yargılanma hakkı bile tanınmamış olmasının ardında yatan "gerekçeleri" ve "gerçekleri" çok iyi tahlil etmek gerekiyor.

ABD Yönetimi "intikam" duyguları üzerinde yükselmeye çalışacak kadar küçük ve güçsüz bir ülke olamayacağına göre, gerçekleştirdiği operasyonla çok boyutlu ve çok yönlü amaçlara ulaşmayı hedef edinmiş olmalı.

Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin hemen ardından ortaya atılan, "El kaide nükleer bomba patlatacak" haberleri dikkat çekici.

Yıllardır yeri bilinmeyen, bulunamayan Usame Bin Ladin'in iddiaların tam tersi bir fotoğrafın içinde yer aldığı ortaya çıktı. Peki ne olmuştu da ABD yönetimi "acil infaz" uygulama kararı almıştı?

Şeytan diyor ki;

Acaba Usame Bin Ladin, İran lideri Ahmedinejad ile temas mı kurmuştu ya da gizli bir görüşme mi gerçekleştirmişti?.. Ladin'in infaz edildiği operasyonda öldürülmüş olan "kurye" acaba Ahmedinejad ile Ladin arasında bir temas sağlamış mıydı? ABD yönetimi iyice köşeye sıkışıp kalmış Ladin'in düşman ilan ettiği ülke ve kişilerle temasa geçmesi ya da temas kurması olasılığını görmüş, paniğe kapılarak operasyon düğmesine mi basmıştı?

Sahi çok kısa süre önce Ahmedinejad neden 9 gün ortadan kaybolmuştu?

Dünya dönmeye devam ediyor.

Bugün karanlıkta kalan soruların yanıtları yarın merak uyandırmayacak kadar önemsizleşebilirler.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük