Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Vardik arası skandallar, yıkıcı beddualar!

info@haberdukkani.com 08 Şubat 2014 Cumartesi

İnsanoğlu çözülmemiş en büyük problemdir. Galiba da çözüleceği yok!

Delfi tapınağının duvarında "kendini tanı" diye, yazıyordu ama ne demek istenildiğini Sokrates'ten başka anlayan çıkmadı. Ona da baldıran zehiri içirildi!

Psikoanalitik Kuram'ının kurucusu nörolog Sigmund Freud, çok kafa patlattıysa da ondan geriye kalan bilgiler tartışılmaya açıktır.

İddia ediyorum; Türkiye kadın gazetecilerini ve yazarlarını tanımadığı gibi ne doğru dürüst bir envanteri çıkartılmıştır ne acılarla örgülü yaşam öyküleri ne de tarihi yazılmıştır.

Halide Edip Adıvar, Neriman Hikmet, Derviş Paşa'nın kızı Suat Derviş ve daha niceleri.. Türk basınına emek veren onca gelmiş geçmiş kadın gazetecilerin adlarını anmak bile kimselerin aklına gelmiyor. Ve 21. yüzyıldayız!

Kadın gazetecilerini tanımayan Türkiye, erkek gazeteciler ve erkek yazarlarını tanıyor mu? Hayır, onları da hiç tanımıyor.

Edebiyatçılarını, ozanlarını, yontucularını, ressamlarını, bestecilerini, müzisyenlerini, opera ve tiyatro sanatçılarını tanımayan bir Türkiye!

Önasya da denilen Anadolu toprakları üzerinde sayısız kültürler yeşermiş, gelişmiş, insanlık tarihine kök salmıştır da tarih biz Türkler'in kardeş cinayetleri, isyan kalkışmalarını anlatır durur.. Kültür den ne haber!

Dünya'dan göç etmelerinin üzerinden henüz 100 yıl bile geçmemiş kadın gazetecileri ile kadın yazarlarının adlarını bilmeyen "yüksek öğrenim" mezunlarıyla dolup taşan Türkiye "ileri demokrasi"ye geçtiğini iddia ededursun, henüz kendi kültürünü oluşturmayı başarabilmiş değildir.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya'ya yaptığı gezide şaşkınlıktan neredeyse küçük dili yutuyordu; I. Roma'da ne AVM vardı ne de cam kuleler! Roma'nın II. Kenti olan İstanbul'da ise, her mahallede bir AVM ve saymakla bitmez yüksek cam kuleler vardı ama ne acıdır ki; kültür ve tarih'ten eser bırakılmamış hepsinin hakkından gelinmişti hamdolsun!

Bizleri yönetmeye "yeminli" siyaset kadroları diledikleri kadar "ileri demokrasi"ye geçildiğini ileri sürseler de hikaye.. Çünkü, kültür olmadan demokrasi olmaz ama bolca gözyaşı ve yıkıcı beddualar ve bir de adliye saraylarında birikmiş 40 milyon icra dosyası olur.

Peki başka ne olur?

Mahdumların yatak odalarında içleri servet dolu kasalar

Ayakkabı kutularında milyon dolarlar

Şurda burda villalar

Avm'ler

Plazalarda dubleks daireler olur.

Gazetecilere de vardik arası skandallar kalır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük