Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Yağmuru beklerken

info@haberdukkani.com 07 Ağustos 2014 Perşembe

İstanbul ve çevresi Ağustos sıcağından kavrulup havadaki nemden boğuluyorken, vatandaş biraz olsun ferahlayabilmek için, umudunu yağmurlara bağladı.

Simsiyah bulutlarla kaplanan gök, nedendir bilinmez bir hayli asabi; gürül gürül gürüldüyor, şimşeller çakıyor ama yağmur faslı dakikalarla sınırlı..

İstanbul'a yağmurlu havada bile su yok!

Bereket adam akıllı bir yağmur düşmedi henüz göklerden.. Onca kızgınlık ve öfkesine karşın, İstanbullular'a yine de merhametini esirgemiyor Tanrı... Mazallah, şöyle bardaktan boşanırcasına bir yağmur yağıp gökler delinecek olsa, vay halimize..

Marmara bölgesi Nuh tufanını yaşayacak, sular sellerde boğulup gideceğiz bu dünyadan...

Birkaç dakikalık yağmur İzmir'de ölümlere, Trakya çevresi ile dünya metropolü olduğu resmen ilan edilen İstanbul'da sel facialarına neden oluyor. Anlaşılan bir saatlik bir yağmur Marmara bölgesini topyekün yerlebir edeceği gibi, insanlarını da sulara gark edecek.. Eee, hani kentlerde altyapılara harcanan trilyonlarca Lira! Ne oldu, hepsi boşa mı? Onca şişinmelerin ardında yatan gerçek hazineden geçinmelilerin uçan balonları mı yani?

Yağmuru beklerken, insanın içi de bir tuhaf oluyor; akıl tutulmasına yağmur iyi gelir mi, bilinmez ama belli ki, genç kızlara iyi gelmiyor bu havalar. Evinden kaçan soluğu koca namzetlerinin yanında alıyor.

Ne var ki, iyice ağırlaşıp bunaltan havalar kocaların cinnet geçirip karılarını limelime doğramalarına neden oluyor. Tabi genç kızlarımız nereden bilsinler yaşamın katı gerçeklerini. Onlar da öğrenecekler. Bari kocaları tarafından kör bıçaklarla doğranmadan öğrenebilseler hayatı ve gerçek sevgi ile aşkı.. Türk erkekleri bankalara biriken kredi kartı borçlarını ödeyebilmek için kıvranırlarken bir türlü fırsatını yakalayıp öğrenemiyorlar sevdalanmanın tadını..

İşin tuhaf yanı Marmara ve çevresi yağmuru beklerken, Yüksek Hızlı Tren seferleri bir kez daha durduruldu (!) Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çanakkale'ye gitmek üzere Sabiha Gökçen Hava Limanı'ndan 9 kişilk özel uçakla yola koyulmuşken kötü hava koşulları nedeniyle, kaptan pilot Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki havalimanına zorunlu iniş yapınca, Çanakkale programını iptal edip kara yoluyla İstanbul'a hareket etmiş (!) Hava koşulları izin vermeyince ne Yüksek Hızlı Tren, ne vapur, ne de bakanı taşıyan uçak varamıyor menzile.. Yağmuru beklerken ne sürprizler yaşanıyor şu dünyada..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük