Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Yakın Doğu ve Türkiye

info@haberdukkani.com 02 Eylül 2011 Cuma

Dünya anladı ama Türkiye kendi içinde yakın Doğu'daki "durumunu" ve "gücünü" henüz tam olarak anlayabilmiş değil.

Dünya, geçmiş dönemlerde de Türkiye'nin yakın Doğu'daki öneminin farkındaydı. Türkiye'nin başına ne geldiyse bundan dolayı geldi.

Dünya'nın "Ortadoğu" diye tanımladığı bölge Türkiye'nin "Yakın Doğu"sudur. Yani hemen burnunun dibidir. Dünya "uzakdoğu" diye dilinden düşürmüyor ya bizim medyanın kalemşörleri de bu modaya kaptırmışlar kendilerini aynı ifadeyi kullanıyorlar bölge için. Oysa bu çok yanlış. Anılan bölge ki; kazanların kaynadığı bir bölgedir, Türkiye'nin Yakın Doğu'sudur.

Yakın Doğu demek gerçekten de çok yakın bir bölge demektir. Bu bölge "enerji" kaynaklarının merkezi olduğu kadar Türkiye'nin kapsama alanı içinde olduğu da bir başka gerçektir.

Türkiye "Yakın Doğu"nun tam da "denge" merkezidir. Çok hassas bir konumda yer almaktadır. Kültürel, tarihsel ve akrabalık bağlarının yanısıra Müslüman toprakları olan "Yakın Doğu"nun Avrupa için tek bir giriş kapısı vardır: Türkiye!

Avrupa ve Dünya için Türkiye, gözlerinin içinden çıkartılamayan bir çapak olarak değerlendiriliyorsa eğer, bu Türkiye'nin tarihsel bir talihsizliği olarak değerlendirilebilirse de bir başka açıdan; Türkiye'nin "gücü"nün de en çarpıcı kanıtıdır.

İsrail-Türkiye ilişkileri elbette ki çok önemlidir. Ama İsrail biliyor ki; Türkiye asla bir Filistin değildir. İsrail, Türkiye ile iyi geçinmek zorundadır. Siz bakmayın İsrail'in sözde efelenmelerine.. Ne yazar ki.. Bunu en iyi bilen de İsrail'in kendisidir.

İsrail, Türk medyasındaki gücünü kullanarak Türk kamuoyunu kendi illizyonunda tutmayı başardı uzun yıllar ama artık zaman bir başka zaman ve İsrail artık Türk medyasını illizyon aracı olarak kullanamıyor. Bundan sora da kullanamayacak. İsrail'in Türk medyası içindeki "maşaları" deşifre olalı çok uzun bir zaman oluyor.

İsrail'in Türk medyası içindeki maşaları" Türk kamuoyu için artık birer "şarlatan"dan başkaca bir şey değil.

Su akıp gidiyordu, GAP yapıldı.  Eskiden su akar Türk bakardı. Artık Türk suya hükmediyor.. Ve en umulmadık zamanda "One munite" diyor. Dünya bu duruma alışmaya başladı, İsrail hoşuna gitse de gitmese de buna alışacak.

İsrail, Müslüman mahallesinde salyangoz satmayı başaramadıkça, hırçınlaşıyorsa da çaresi yok, sakinleşmek zorundadır.

İsrail, stratejik bir hata yapıyor geç olmadan anlayacaktır. Yakın Doğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar esmekte olan "meltem" esintisi (!) İsrail'in ders çıkarması gereken çok önemli bir fırsattır. Anılan bölge İsrail'in kontrolünden çıkmış, Türkiye'nin kapsama alanına girmiş bulunmaktadır. Tıpkı geçmiş dönemlerde olduğu gibi.. Çünkü anılan bölge Türkiye'nin "Yakın Doğu"sudur. Türkiye, her geçen gün komşularıyla daha güçlü bir hale gelirken İsrail, "Yakın Doğu"da "yalnız adam"ın kaderine sürüklenmektedir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük