Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Yalan haber fabrikaları 7/24 üretim yaparlarken

info@haberdukkani.com 17 Ocak 2019 Perşembe

Türkiye, her alanda olduğu gibi "yalan haber" üretiminde de çağ atladı!

Yalan haber fabrikaları 7/24 üretim yapıyorlar; sosyal medyadaki ürünleri takip edebilmeye 24 saatinizi ayıracak olsanız dahi yetişmeniz olanaksız. Müthiş bir hızda seri üretim yapılıyor. Hayretten dudak ısırmamak mümkün değil!

İrili ufaklı yalan fabrikaları, bu fabrikaları kuran fabrikatörlerini bile şaşkına çevirecek kadar hünerli üretim yapıyor ve aynı hızda da dağıtımını gerçekleştiriyorlar.

Hiç ilgi duymasanız bile tanıdık, eş dost aracılığıyla bir bakıyorsunuz ki, cep telefonunuz sayesinde en akla hayale gelmeyecek "yalan haberler" size ulaşmış. Gece/gündüz zamanınızı ve moral enerjinizi çalıp tüketen yalan haber bataklığından kurtulabilmek ne mümkün!

"Yalan haber" üretimlerine ne kadar gülüp geçseniz de içlerinde rakipsiz Türk zekasına has özel imalatlar, yüreğinize endişe tohumları zerk edebilme amacıyla tasarlandığından, kuşkulu ufuklara sürüklenebiliyorsunuz.

Türk basın sektörü "imha" edildiği içindir ki, yalan haber fabrikatörlerinin imalatlarından paçayı kurtarabilene aşk olsun! Çünkü, bireyleri "objektif" ve "doğru" bilgi ile aydınlatacak bir mekanizma yok..

Aklı başında bireyler haber ajanslarını takip ederek bilgi sahibi olmaya çalışıyorlarsa da "gazeteci" nosyonuna sahip olmadıkları içindir ki bu kez de yabancı gizli servislerin imalatlarına tosluyorlar. Peki dünya medyasından ne haber!? Dış basını takip ederek doğru bilgiye ulaşma girişimi "ham hayalden" başka nedir ki! Elin oğlu Türkler "gerçek ve doğru bilgiye" ulaşsın diye mi yayıncılık yapıyor, yoksa kendi ülkelerinin çıkarları doğrultusunda beyin yıkamak için kurulmuş, finans kaynakları meçhul, gizemli fabrikalar mı?

Tanrı fabrikaların üretimlerinden hepimizi korusun diyerek geçiştirilecek bir konudan bahsettiğime inanmıyorum. Türk komuoyunun "doğru" ve "gerçek" bilgiye ulaşabilmesi, endişelere sürüklenmeden, korku travmalarına maruz kalmadan yaşayabilmesi için, "gerçek gazeteciler"e hiç bir dönemde bugünkü kadar ihtiyacı olmamıştı. Umuyorum ki, çok geç olmadan yönetim kadroları bu gerçeğin farkına varırlar.

Geçmiş dönemde Paralel Yapı/FETÖ gerçeğini yönetim kadrolarından önce farkedip deşifre etmeye çalışan basın emekçileri, "erken öten horoz" durumuna düşmüş başlarına gelmeyen kalmamış, sorumlular uyarılarına kulak tıkamışlardı. Umuyoruz ki, günümüz yöneticileri "yalan haber fabrikaları"nı görmezden gelmezler de hep birlikte imalat haber bombardumanlarından kurtuluruz.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük