Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Yaşamınız ve bahtınızdan haberler

info@haberdukkani.com 19 Mayıs 2017 Cuma

Hayatın büyük bir bölümü ziyan olup gider, bunun aksini başarabilen tek bir insan gelmemiştir dünyaya ve işin komik yanı buna dahiler de dahildir.

Zaman su gibi akıp giderken, -olanaklar dahilinde- en iyi şekilde değerlendirdiğine inanır insanlar!

Gelir dağılımının çıtası giderek aşağı çekilirken, obezite grafiğinin tırmanışa geçmesi.. lidelerin barış söcüğünü sıkça kullanılmaya başladıklarında savaş şimşeklerinin çakmaya başlaması.. Kof ve kalibresiz kişilerin bütün insanlara tepeden bakıp şişindikçe şişiniyor olmaları..

Hayatın büyük bir bölümü ziyan olup giderken, zaman su gibi akıp gider. Ve bunda şaşılacak hiç bir şey yoktur. Sanatçılar cüceleştikçe insanlık karanlığa sürüklenir; bu anlaşılmaz bir durum olmadığı gibi, çağlar boyunca yinelenen gerçekler arasındaki değişmez yerini korur.

Fotoğraf kareleri gerçeği yansıtırlar ama gerçekler hiç bir zaman bir fotoğraf karesi gibi değildir.

Fotoğraf zamanı dondurur ama durduramaz, zaman hiç duraksamadan akıp gitmeye devam eder. Laf aramızda zaman çok şakacıdır. Eğer inanmıyorsanız bir aynanın karşısına geçip eski fotoğraflarınızdan birine bakabilirsiniz, zamanın ne büyük bir şaka ustası olduğunu bir bakışta ve sarsılarak anlarsınız.

Bazen telefon aracılığı ile kulağınıza ulaşan bir dostun sesindeki oksijen,  yaşama tutunmanızı sağlar; bu bir insanlık halidir ve o kadar gerçektir ki; kolay kolay kendinize bile itiraf edemeyebilirsiniz. Bir dostun varlığı bir yana, sesindeki oksijen bile yaşamsaldır; iyi de bunun kıymetini kim bilir ki! Yalnızca paranın ve para eder metaların kıymeti bilinir. Canlı varlıkların kıymeti biliniyor olsaydı eğer mezbahalar olur muydu hiç?

Dahilerin aşık olduklarında ne kadar büyük bir acı girdabında boğulup kayboldukları hiç kimsenin merakını çekmeyen konular arasında yer alır ama, sıradan bir pop yıldızının günübirlik ilişkisi dedikodu dünyasının çekimi yüksek skandal havuzlarında çalkalanıp durur; kısa bir süreliğine olsa da...

Yaşamınız ve bahtınız güzel olsun...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük