Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Yeni normaller

info@haberdukkani.com 10 Kasım 2019 Pazar

Ekonomi ile teknoloji kafa kafaya verdiler ve Dünya'yı her alanda değiştirdiler. Öyle ki, normal olan her ne varsa değişti.

Normal diye bir şey kalmadı.

İşte buna paranın gücü deniliyor.

Şimdi Yeni Normal var!

Eskiden küçüklerden büyüklerine karşı saygılı olmaları beklenirdi ve bu normal kabul edilirdi. Şimdi büyüklerden küçüklere saygılı olmaları bekleniyor. Küçükler saygıyı peşinen (avans olarak değil hak etmeden) istiyorlar. Eskiden büyükler küçükleri korurdu, şimdi ise tecavüz edip öldürüyorlar! İşte bu ve benzer durumlar malesef ki yeni normal olarak kabul görüyor.

Eskiden bir iş yapılır, tamamlanıp bitirilir ödemesi yapılırdı. Şimdi ise, işi yapacak kişi henüz işe başlamamışken ödemeyi nasıl yapacağınızı soracaktır.

Mesela bir markete girdiniz alacağınızı aldınız kasiyerin ilk sorusu: "Nakit mi, kart mı?" İşte bunun gibi durumlara yeni normal deniliyor.

Bir yere gideceksiniz, elinizi kaldırıp taksiyi durdurdunuz. Şoför: "Nereye?" diye, soruyor, siz henüz taksiye binmeden! İşine gelirse sizi taksiye bindirecektir, işine gelmezse, "Ben o istikamete gitmiyorum veya arabayı teslim etmeye gidiyorum" diyerek, sizi başından savacaktır. Bu da "yeni normal" olarak kabul gören bir durumdur.

Kaldırımda yürüyosunuz, birden bire karşınıza birisi dikilip sizden para isteyecektir. Eğer terslerseniz hayatınızdan olabilirsiniz. İşte bu da bir "yeni normal" durumudur.

Kırk yıldır dostluk ettiğiniz bir yakınınız, sırf onun gibi düşünmüyorsunuz diye size bir anda düşman olacaktır. Şaşırıp üzülmeyin sakın, yeni normal bir durumdur bu..

Bir işte çalışıyorsunuz, sabah işe gittiğinizde öğreniyorsunuz ki, sizi işten çıkartmışlar. İşte size bir yeni normal daha..

Özet olarak "normal" olarak bildiğiniz herne var ise, artık hiçbirisi normal değil; anormal. Şimdi yeni normalleri öğrenme zamanı. Bir an önce öğrenemezseniz yandınız.

Eğer yeni normalleri öğrenip kabullenmezseniz siz, bir "uyumsuzsunuz"..

Başta en yakınlarınız olmak üzere toplum tarafından uyumsuz olduğunuz için dışlanacak, sevilmeyecek, terk edilecek ve yapayalnız kalacaksınız.

Doğru bulmasanız bile Yeni Normallerle yaşamak zorundasınız.

Kolay gelsin.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük