Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Yıldız'ın Gözü

info@haberdukkani.com 27 Aralık 2015 Pazar

Türk fotoğraf sanatının büyük üstadı Gültekin Çizgen'in Alter Yayınları tarafından yayınlanan son kitabı, (kendi ifadesiyle) "Fotoğrafların ve fotoğrafçıların Romanı".. Konusunda tek yapıt, mutlaka okunması gereken son derece önemli bir çalışma..

Işık ve kimya demek olan fotoğrafla akıp giden zamanı sanatsal anlatımlarıyla dondurarak gelecek kuşaklara aktaran Gültekin Çizgen, Türk dünyasında fotoğrafın doğumuyla başlayan öyküsünü bir kuyumcu titizliği ile kaneviçe işlercesine günümüze kadar süregelen tarihsel öyküsünü anıtlaştırıyor.

Fotoğraf sanatının ölümsüz bir imzasını bu kez bir romanda görüyor olmak kuşkusuz ki, oldukça şaşırtıcı gelse de, sanatı yalnızca sanatçıların üretebildikleri gerçeği, Çizgen'in bu çalışmasıyla bir kez daha kanıtlanmış oluyor.Fotoğraf sanatçısı Çizgen,  edebi bir eser kotarmak iddiasıyla değil; tam tersine edebiyatçılarımızın göremediği fotoğraf gerçeğini adeta yazı emekçilerinin dikkatini çekmek istercesine kaleme almış. "Yıldız'ın Gözü" adından da anlaşılacağı üzere, 40 bin fotoğraftan oluşan "Yıldız Albümleri"nin sahibi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. Sultanı Abdülhamid Han'ın pekçoğumuzun bilmediği özelliklerini de gün ışığına çıkartıyor.

Fotoğraf: Ümit Oğuztan (Ara Güler, Gültekin Çizgen, Şemsi Güner, Mustafa Türkyılmaz ve Ozan Sağdıç)

Gültekin Çizgen'in "Yıldız'ın Gözü" romanını okuduğunuzda "Görünmeyeni görecek, bilinmeyeni bilecek", siyaset denizinde sakin bir yolculuk yapılamayacağını çok daha iyi kavrayacak, fotoğraf olmazsa tarihin fakirleşeceğini bir kez daha anımsayacaksınız.

Çizgen'in romanı "Yıldız'ın Gözü" yazılan değil, kendi gözlerinizle görebileceğiniz bir tarihin nasıl oluştuğunu anlatıyor. Hem de doğum anından başlayarak, tüm sancılarıyla birlikte geleceğe nasıl taşındığını masal diliyle anlatıyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük