Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Zaman kırık kalpleri ütüler (mi?)

info@haberdukkani.com 30 Eylül 2011 Cuma

Kozmik takvime göre, bir rüya süresi kadardır aslında insan yaşamı, yani on salise... Zaman akıp gider, ömür bir mum misali erirken, tanışıp "dost" edindiğimiz "çetin" portreler, gün gelir umulmadık bir anda kalbinizi kırık cam parçaları gibi ufalayıverir, "benlik" çatışmasıdır bu aslında.. Bir anlamda ruhsal bir hastalıktır "Ego" denilen, üstesinden gelinemeyen illet.

Balyozlanmış bir cama dönen kalbiniz kanadıkça, öfkelenip köpürürsünüz kendinize.. Dost seçmeyi beceremediğimiz için.

Akıp giden zaman, öfkenin buruşturduğu eski dostluğu ütüleyip düzeltir. Ne var ki; çarpık yetişmiş, bozuk huylu, mendebur bir çocuğu andıran dostunuz gün gelir yine kırıp geçirir kalbinizi.. Bu kişi "damıtılmış" ve toplum nazarında "namdar" bir isim de olabilir bazen.

***

Türkiye, kendine özgü değer yargılarının kozası içinde kaldı. Ne kendi ölçüsünü uluslararası vitrinlere yerleştirebildi, ne uluslararası vitrinlerdeki çeşitlemeyi merak edip içine sindirebildi.

Tarihimizin çok eski olduğuna inanıyoruz ama, Türk tarihine ait ilk yazılı belge Orhun Kitabeleri'nin tarihi Hz. İsa'dan sonra 732'dir.. O tarihlerde Ayasofya 200, İstanbul surları 350 yaşındaydı.. Uygarlık, bilim, sanat ve sanatçı karesinde yer alamayışımız bundandır aslında.. Bize göre "karın" doyurmayan "boş" işlerdir her birisi de... Yani "avarelik" ya da "divanelik" gibi bir şey...

Türkler yıldırım hızıyla geldiler Ön Asya'ya; sonra da İstanbul'a.. Bu durum gocunulacak değil, övünülecek bir olgudur aslında.. Bu kısacık tarihsel gerçekler, "köylülük" düzeyiyle bağdaşmaz..

Gelelim "servet"e.. Köşe dönücülüğe onca merakımıza karşın, evrensel boyutta örgütlenebilmiş tek bir zenginimiz yoktur aslında.. Bu gerçekten haberi bile yoktur bizim servet sahibi namdarların. Onlar ki; Matild Manukyan'la aynı ödülü paylaşmayı bile içlerine sindirebilmişlerdir. Yeterki gerçek anlamda vergi vermekten kurtulabilsinler.

Zaman dost kırılganlıklarını ütülemeyi başarıyor ama toplumlar arası ilişkilerde bir türlü ütü tutturulamıyor.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük