Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Zaman Kristalleri

info@haberdukkani.com 26 Mayıs 2017 Cuma

Zaman kristalleri kavramı son birkaç yıldır yalnızca bilim çevrelerinde konuşulan ve üzerinde kafa yorulan, çekimi çok yüksek bir konu..

İlk kez 2012'de Nobel ödüllü teorik fizikçi Frank Wilczek tarafından, "Zaman kristalleri en düşük enerji seviyesinde, 'temel durumda'  bile hareket etmeye devam ettiği görülen yapılardır" ifadesiyle "maddenin yeni hali" olan "Zaman Kristali"nden söz etti. O gün bugündür bilim insanları,yalnızca uzayda değil, zamanda da tekrar eden atomik yapıda ve enerji olmaksızın sonsuz hareketlilik halinde olan gizemli kristaller üzerine kafa yoruyorlar.

Astrofizikçilere göre, çok yakın bir zamanda "Karanlık Madde"nin gizemi çözülecek..

Esneyen veya kaşınan birisini gördüğümüzde neden esner yada kaşınırız? Davranış bilimciler bu soruya şöyle yanıt veriyorlar: Bulaşıcı davranışlar!

Araştımacıların elde ettikleri bulgulara göre, "bulaşıcı davranışlar" yalnızca insanlarda değil; bir çok canlıda da bulunuyor.

Hint fakiri nasıl oluyor da uzaya açılabiliyor ve dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisini kurabiliyor? Gel de çık çıkabilirsen bu işin içinden! Hindistan, 2030 yılına kadar fosil yakıtlarına olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

NASA son zamanda daha iyi robot astronot yapabilmek için "metalik cam" geliştirmeye çalışıyormuş. Sert ve ufalanmayan, süper dayanıklı, çok düşük ısıda olumlu sonuç veren bir malzeme üretmeye uğraşıyormuş NASA...

Bizim balıkçılarımız da Marmara Denizi'ndeki tüm balık çeşitlerinin kökünü kurutmayı başarmış olmalarının ardından, Japonlar için Orkinos avlamaya başladılar. Birkaç yıla kalmaz Dünya denizlerindeki Orkinosların da kökünü kurutmayı başaracaklarına hiç şüphe yoktur!

"Aleksandra'nın Toprakları" olarak bilinen adada 500'den fazla Nazi kalıntısının bulunması, uzun zamandır, Adolf Hitler'in emriyle kurulmuş "Schatzgraber" veya Türkçe tercümesiyle "Hazine Avcısı" olarak bilinen bir yer olduğu sonucuna varıldı.

Schatzgraber 1943 yılında hizmete başlamış, bir yıl sonra, 1944 Temmuz'unda görevlilerin kurtlarla zehirlenmiş et yemesiyle hizmete kapanmış. Bir Alman U-botu tarafından kurtarılan askerlerden sonra üs kaderine terk edilmiş ve bugüne kadar yerini bilen olmamış.

Rusya'nın kuzeyinde uzak ve yerleşimsiz bir ada olan Aleksandra'nın Toprakları isimli yerde bir Rus bilim ekibi 500'den fazla buluntuya rastladı. Buluntular arasında petrol varilleri, mermiler, kömürlük yığınları, ayakkabılar ve adanın buzlu ortamında iyi korunmuş olan bir tomar belge bulunuyor.

Buluntular henüz kamuoyu ile paylaşılmadı, ancak ekibe göre belgelerin üzerinde yer alan tarih ve swastika, bu adanın gizemli Schatzgraber olduğunu doğruluyor.

National Park isimli bilim ekibinin kıdemli üyelerinden Evgeny Ermolov, "Schatzgraber önceleri yalnızca yazılı kaynaklardan biliniyordu, artık gerçek bir kanıtımız var," diye açıklama yaptı.

Ekip üyelerinden Eugene Yermolov, "Bu verileri bilimin dikkatine sunabiliriz ve belgelere bakarak Almanlar'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Arktik bölgede ne yapmayı planladıklarını öğrenebiliriz" diyor.

Buluş oldukça ilginç, adı "Hazine Avcısı" olarak tercüme edilen  Nazi üssünün, yalnızca bir hava istasyonu olmayıp çok eski buluntuları ele geçirmek gibi gizli bir görevi olduğuna inanılıyor. Aleksandra'nın Toprakları, on yıllardır paylaşılamayan bir bölgeydi, ancak sonunda Rusların hakimiyetine girdi, Ruslar da kesin olarak bu bölgeye bir askeri üs inşa etmeyi planlıyorlar...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük